جلسه پانزدهم

جملات امری – مصدر و کاربرد Please

سلام عرض ادب خدمت شما، در جلسه چهاردهم ما در مورد خواندن و نوشتن ساعت توضیحاتی را عرض کردیم. در این جلسه میخوام در خصوص جمله امری و مصدر صحبت کنم. اما قبل از آن ذکر چند نکته ضروریست. فعل امری یعنی به کسی بگیم که کاری رو انجام بده، فعل هم کاری می باشد که فاعل در حال انجام آن می باشد. فعل امری به صورت منفی هم یعنی به آن شخص بگوییم عملی را انجام نده. مثلا علی در اتاق رو ببند! یا رضا این غذا رو نخور! پس تا اینجا یاد گرفتیم جملات امری مثبت و منفی چطور نوشته میشوند.

حال میخواهیم توضیحاتی را در مورد مصدر در سطح فعلی نکاتی را به شما بگوییم. توجه داشته باشید که در زبان انگلیسی به شکل ساده فعل بدون s, ed, ing مصدر میگویند. به عنوان مثال کلمه learn به معنی یاد گرفتن یک کلمه ساده می باشد. ما به چنین واژه ای مصدر میگوییم. اما اگر به این واژه حرف s اضافه شود یعنی learns دیگر مصدر نمی باشد. چراکه مصدر باید بدون s باشد. در انگلیسی دو نوع مصدر داریم.که ممکن است بعد از To بیاید ، ممکن است بدون To بیاید.

به کلمه go دقت کنید یعنی برو یک فعل امری می باشد اما اگر بخواهیم آن را تبدیل به مصدر کنیم باید قبل از آن از to استفاده کنیم. to go به معنی رفتن،  حالا فعل امری ما تبدیل به یک فعل ساده شده است. که ما به آن مصدر میگوییم. پس در اینجا استفاده از to نیاز بود. اما گاهی اوقات فعل ما در حالت عادی یک مصدر می باشد مثل swim به معنی شنا کردن به این مثال توجه کنید.  He can swim  یعنی او میتواند شنا کند

حال میخواهیم منفی کردن جملات امری و کاربرد please را توضیح دهیم. برای منفی کردن کافیست در ابتدای جمله مثبت از Do not یا Don’t استفاده کنیم. و برای اینکه در جمله خود حالت احترام را رعایت کنیم. در ابتدا جمله امری از please استفاده می کنیم. البته میتوان آن را در انتهای جمله قرار داد اما در ابتدا حالت رسمی تری دارد. به مثال های زیر توجه کنید و این جلسه کاربردی را دانلود بفرمایید.

روی تخته سیاه ننویسید  Don’t write on the blackboard

 لطفا در رو باز کن    Please open the door

هیچ نظری وجود ندارد